Здається ви переглядаєте цей сайт за допомогою Internet Explorer 6. Ця програма вже застаріла.
Для більш безпечного та надійного перегляду ми рекомендуємо вам оновити браузер на нижченаведений:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Місто й подорожі

Люди йдуть у магазин, щоб придбати нову камеру. У більшості випадків їх цікавлять ергономіка, тактильні відчуття, датчики, мегапікселі, динамічні характеристики, звук, меню й асортимент об'єктивів. Це все, звичайно, важливо для фотографа, але мало хто думає про те, що в камери "під капотом", тобто про її технічні характеристики. Коли у 2014 році я почав користуватися системою Olympus, я дізнався з каталогу Olympus про функції, які мене зовсім не цікавили. Тоді режими на кшталт Live Bulb, Live Time і Live Composite здавалися мені непотрібними рекламними "фішками". Чи користуюся я ними зараз? Звичайно!

Коли фотографи, які не користуються камерою Olympus, питають про довгу експозицію, я завжди говорю: "Мені не треба розраховувати тривалість експозиції: я просто дивлюся на дисплей і роблю знімок, коли експозиція така, як треба". Як мені це вдається? Завдяки чарівним функціям Live Bulb, Live Time і Live Composite, які є тільки в камерах Olympus! Саме таким чином я зробив наведену нижче фотографію у Франкфурті-на-Майні. Я дочекався підходящого освітлення, і камера за допомогою функції Live Composite створила це зображення. Одна спроба – один знімок.

Тільки Olympus пропонує таку функцію зйомки з витримкою. Кілька місяців тому я гуляв і фотографував у Шварцвальді поряд із водоспадом Аллерхайліген. Налаштувавши обладнання, я сфотографував водоспад за допомогою функції Live Time.


Коли я вже збирався йти далі, з'явився чоловік – як виявилося, теж фотограф із камерою Olympus. Я вирішив подивитися, як він працює з об'єктом. Спочатку він усе налаштував і, як видавалося, збирався робити знімок із довгою експозицією, бо закріпив на об'єктиві нейтральний світлофільтр. Це мене дуже зацікавило! Чи скористається він функцією Live Time? Ні, чоловік почав рахувати: "...з діафрагмою Х і нейтральним світлофільтром експозиція має становити Х секунд". Я подумав: "Оце так! Є ж режим Live Time, навіщо ті розрахунки?" Я підійшов до чоловіка й запитав, чи знає він, як працює Live Time. Він відповів ствердно, хоча не дуже розумівся на технічних можливостях цієї функції. Я пояснив йому прямо на місці. Виявляється, усе ще є фотографи, які користуються камерами Olympus, але не знають усіх їх можливостей чи не застосовують їх.

На перший погляд вони можуть видаватися непотрібними. Проте насправді вони роблять високе мистецтво фотографії більш доступним для звичайного фотографа. Зйомка з довгою витримкою є експериментальною за своєю природою: зазвичай, перші два-три кадри виходять або недотриманими, або перетриманими. Крім того, неможливо обійтися без штатива, пульта дистанційного спуску затвора і додатка (Ol.Share). А тепер я вам у загальних рисах розкажу про ці функції.

Live Bulb, Live Time і Live Composite працюють трохи по-іншому. Спершу треба встановити камеру на нерухомій поверхні, наприклад на штативі, вимкнути стабілізацію зображення, скомпонувати кадр і навести фокус. Якщо встановлено нейтральний світлофільтр, вимкніть автоматичне фокусування. Як бачите, поки що використання функцій Live Bulb, Live Time і Live Composite нічим не відрізняється від традиційного способу зйомки з довгою витримкою. Виміряйте експозицію в режимі A, S або M. Час експозиції має становити від 0,5 до 60 секунд. Запам'ятайте це значення. Тепер увімкніть потрібний режим – за допомогою кнопок меню введіть виміряний час і натисніть ОК. Увімкніть режим Live View. Тепер спустіть затвор і просто спостерігайте, як формується зображення! Не треба обчислювати час експозиції, а функція Live Composite додасть різницю в освітленні, а не все доступне світло, як зазвичай відбувається. У цьому полягає відмінність від режимів Live Bulb і Live Time. Отож, беріть камеру, виходьте з дому і пробуйте – вам сподобаються ці функції! Можливості необмежені! Займайтеся світлографікою, створюйте "зоряні сліди" і фотографуйте архітектурні ансамблі – уява не знає жодних кордонів. На виході ви отримуєте зображення у форматі RAW або JPG.

Наостанок наведу цитату: "Природа ніколи нас не обманює. Ми самі себе обманюємо". Це сказав Жан-Жак Руссо.

Автор і фотограф: Хейреттін Білгін

Галерея зображень

Усі знімки зроблено за допомогою такого обладнання